DUYUMAK BLOG

İşitme Cihazı Kullanmak İşitme Kaybını Düzeltir mi? 3 Ekim 2022 Pazartesi
İşitme Cihazı Kullanmak İşitme Kaybını Düzeltir mi?

İşitme cihazı kullanıcılarının çoğu, düzenli işitme cihazı kullanımında işitme kayıplarının düzeleceğini ve belirli bir süre sonra işitme cihazı kullanımına gerek kalmayacağını ön görmektedir. Mümkünatı olmayan bu bilgi hastanın psikolojik durumunu da oldukça etkilemektedir.

Çeşitli sebeplerden kaynaklanan işitme kaybı ile birlikte beyindeki işitme sinirleri ses gelmemesi dolayısıyla beslenemez ve harabiyete uğrar. İşitme cihazı kullanmaya başladığınızda ise o sinirleri beslemeye başlarız. Yapılan araştırmalarda da  hastaların (%21,3’ünü) cihaz kullanmadan önceki ilk saf ses odyometrisindeki konuşmayı ayırt etme skoru %76 olup ,(%34’ünün) işitme cihazlı olarak  yapılan saf ses odyometrisindeki  konuşmayı ayırt etme skoru  %96’dır. bu skor ile hastaların işitme cihazından fayda sağladıkları anlaşılmaktadır. 

İşitme cihazı kullanmak var olan işitme kaybınızı yok etmez. İşitme kaybınızın ilerlememesini, işitme kaybından doğabilecek nörolojik rahatsızlıkların yaşanılmamasını ve işitme yeteneğinizi kaybetmemenizi sağlar.DİĞER BLOG BAŞLIKLARI
Copyright © 2001 - 2024 Duyumak - Her Hakkı Saklıdır. | ASD Creative