SIK SORULAN SORULAR

Sık Sorulan Sorular

İşitme Cihazına Alışma Süreçleri

İşitme cihazlarına alışma süresi ortalama bir ila bir buçuk ay kadardır. İlk bir hafta sadece ev ortamında kullanılmalıdır. Evde gazete hışırtısı, elektrik süpürgesi seslerine ve kendi sesine alışmalıdır. Günde en az 5 saat işitme cihazını kullanabilir. İkinci hafta da kalabalık ortamlarda da cihazını takarak adaptasyonu büyük oranda tamamlanmış olur. Bu arada çok rahatsız olunan durumlarda, işitme cihazını kullanmaya bir saat ara verilebilir. 

Üçüncü haftadan itibaren sıkıntılar not edilmeli ve işitme cihazı uzmanına kontrole gidildiği zaman sıkıntılarını detaylı olarak dile getirip, işitme cihazının ayarlarının verimli bir şekilde kontrol edilmesi sağlanmalıdır.

İşitme cihazlarını yeni kullanmaya başlayanlar; işitme cihazlarının pil değişimi, temizliği ve çıkartıp takılması sırasında zorluk yaşayabilir. Bu adımda kullanım kılavuzlarını ve rehberleri okuyarak ya da işitme uzmanından yardım isteyerek bu zorlukların üstesinden gelebilir.

Yaş, cinsiyet, işitme kayıplı kalınan süre, işitme cihazının mevcut ayarı, işitme cihazlarını kullanma süresi gibi birçok etken alışma süresini etkiler.
İşitme cihazı kullanımıyla birlikte unutulan sesleri yeniden duymaya başladığı için, duyduğu sesler rahatsız edici gelebilir, gürültü gibi algılanabilir. İşitme cihazlarını her gün düzenli kullanmak adaptasyon hızını arttıracaktır. Ayrıca son teknoloji işitme cihazlarının içinde bulundurduğu otomatik adaptasyon programları, kişinin günlük kullanımına bağlı olarak sesleri zamanla arttıracak ve adaptasyon sürecini daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.


 

 

 

Copyright ©2020 Duyumak - Her Hakkı Saklıdır. | ASD Creative